Ekonomi

İspanya Ekonomi Bakanı bütçe anlaşması ve vergi reformu konusunda umutlu

İspanya Ekonomi Bakanı Carlos Cuerpo, büyük enerji şirketlerine yönelik talih kuşu vergisi de dâhil olmak üzere ekonomik tedbirlerin yeniden tasarlanması konusunu ele alırken, diğer siyasi gruplarla bütçe üzerinde bir an önce anlaşmaya varılacağına inandığını ifade etti.

Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez’in azınlık koalisyon hükümeti, bütçe gibi önemli yasaları geçirmek için Katalan milliyetçi ve diğer bölgesel partilerin dalgalı desteğine güveniyor.

Cuerpo Brüksel’de verdiği bir mülakatta şunları söyledi: “Mümkün olan en kısa sürede bir anlaşmaya varmak için çok sıkı çalışıyoruz… Köprüler kurma kapasitemiz konusunda her zaman iyimserim” dedi. Ayrıca hükümetin 2024 yılı için %2’lik ekonomik büyüme tahmininin, 2023’ün son çeyreğindeki %0,6’lık büyüme oranı ve olumlu işgücü piyasası verileriyle desteklenerek ulaşılabilir olduğunu vurguladı. Bakan, Merkez Bankası’nın 2024 üretim tahminini yakında yükselteceğini öngörüyor.

Bakan, 2023 yılında 2,9 milyar Avro gelir elde eden enerji şirketleri ve bankalar üzerindeki tartışmalı talih kuşu vergisini ele aldı. Bu vergi bir yıl daha uzatıldı ve enerji işletmeleri için değiştirilerek, yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmaları halinde %1,2’lik gelir vergisinin bir kısmını düşmelerine izin verildi. Cuerpo, bundan sonraki adımların, devam eden bütçe tartışmalarıyla bağlantılı olarak bu vergilerin kalıcı hale getirilip getirilmeyeceğinin ve buna göre nasıl ayarlanacağının belirlenmesini içerdiğini belirtti.

Devletin Caixabank’taki %17.3’lük hissesiyle ilgili olarak Cuerpo, ilave hisse satmadan önce değerini artırma potansiyeli olduğunu öne sürdü ve son tarihin 2025’in ötesine uzatılması olasılığını göz ardı etmedi.

Cuerpo ayrıca Suudi Arabistanlı telekom şirketi STC’nin Telefonica’nın (NYSE:TEF) %4.9 hissesini satın almasına da değindi. STC’nin finansal araçlar yoluyla sahip olduğu ilave %5’lik hisse üzerinde oy hakkı kullanmak için henüz izin istemediğini belirtti. İspanyol hükümeti, Aralık ayında açıkladığı üzere, STC’nin hamlesini dengelemek için Telefonica’nın %10’una kadar hissesini satın almayı planlıyor.

İspanyol bankalarının tasarruf sahiplerine daha düşük mevduat oranları sunması konusunda hükümet, anti-tröst gözlemcisini potansiyel rekabet sorunlarını araştırması için yönlendirdi. Cuerpo, önümüzdeki aylarda bu konuda bir yanıt bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-gomec.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu