Haber

Polonya’da bomba alarmı: 14 bin kişi tahliye edildi

Polonya’nın Lublin kentindeki bir şantiyede 2. Dünya Savaşı’ndan kalma 250 kilogramlık bir bomba bulundu. Bomba imha uzmanları, patlayıcıyı etkisiz hale getirmek için çalışma başlatırken, 14 bin kişi bölgeden tahliye edildi. Yıkım çalışmaları sırasında sokakların boş olduğu, yüzlerce asker ve polisin görev başında olduğu görüntüler güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

PATLAYICI 2. DÜNYA SAVAŞI DÖNEMİ

Polonya’nın güneydoğusundaki Lublin’de bir binanın temeli kazılırken bir bomba bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen bomba imha uzmanları, söz konusu patlayıcı maddenin 2. Dünya Savaşı dönemine ait olduğunu belirledi.

3 NOKTADA HAZIRLANAN TOPLANTI YERLERİ

Bomba bulunduğu yerden kaldırılmadan önce 14.000 sakinin tahliyesine karar verildi. Lublin Belediyesi, Lublin’in batısındaki Bronowice ve Kosminek semtlerinden tahliye edilenler için üç noktada toplanma yerleri hazırladı. Belirlenen noktalara kendi imkanlarıyla gidemeyenler için ücretsiz belediye otobüsü tahsis edilirken, hasta ve bakıma muhtaçlar belirlenen bakım merkezlerine yönlendirildi.

200 ASKER VE POLİS GÖREV TAMAMLANDI

Halkın tahliyesi ve bölgenin güvenliği için 200 asker ve polis görev yaptı. Tahliyenin ardından boş kalan sokaklar, caddelerdeki güvenlik kameralarına yansıdı.

BOMBAYI KALDIRMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce bombanın bulunduğu yerde bir uçak fabrikası bulunurken, söz konusu bölgenin Nazi Almanyası tarafından esir ve çalışma kampı olarak ve el konulan eşyaların seçilip saklanması için kullanıldığı belirtildi. Savaş sırasında Yahudiler. Bomba imha uzmanları, 250 kilogramlık bombanın kaldırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu